wtorek, 1 września 2009

Kartonaż-- techniki - cz.1


Nie spodziewałam się, że zabawy z kartonem znajdą tylu zwolenników.
Będą to wpisy uzupełniane w miarę potrzeb i zdobytego doświadczenia ( własnego
oraz koleżanek).

Narzędzia:
- noże do papieru i tektury- krążkowe, do tapet...
- pędzle do kleju, wygodnie jest mieć kilka rozmiarów, bo klej schnie bardzo szybko i na większych powierzchniach mały się nie sprawdzi;

- podkładka/ mata do cięcia;
- kostka introligatorska- jest bardzo pomocna przy zaginaniu i formowaniu krawędzi, kątów- na filmie ( adres poniżej) z piórnikiem pani bardzo wprawnie się nią posługuje ;
- dobrze jest też posiadać małe narzędzie stolarskie lub budowlane zwane winklem do ustawiania kątów prostych, ale bez tego też sobie poradzimy;
- nożyczki.

Materiały podstawowe, w zasadzie można wykorzystać tak wiele różnych, że
trudno coś sugerować, zamieszczam to co niezbędne:

- tektury- chyba każda, która nam odpowiada, byle dość sztywna, najwłaściwsze są tektury introligatorskie występujące w różnych grubościach, dziś nie potrafię powiedzieć jaka grubość jest najlepsza;
- paski papieru do sklejania- może być taśma pokryta klejem, który smarujemy wodą, ale można też pociąć zwykły papier i nanosić klej kiedy zajdzie taka potrzeba;
- tkaniny naturalne lub papier ( tapety, do pakowania i każdy inny ) do oklejania;
- wszystko co nam podpowie wyobraźnia do ozdabiania;
- klej introligatorski- kupowałam tutaj -wiaderko 1 kg - atrakcyjna cena, dostawa
błyskawiczna.

Ogólne zasady montażu :
- wycinamy z kartonu wszystkie elementy pudła wg. zaplanowanych wcześniej wymiarów;- przyklejamy pierwszą ściankę do podstawy paskiem papieru od zewnątrz i wewnątrz, a potem kolejne łącząc je z podstawą i sąsiednią ścianką, jak na zdjęciu;


- w trakcie klejenia przymierzałam każdy element raz jeszcze i ewentualnie docinałam, tektura ma swoją grubość, minimalne przesunięcia pojedynczych ścianek w trakcie montowania może przy ostatniej dać nam widoczne już różnice - dzięki takim korektom udało mi się dość dokładnie dopasować wszystkie części.

Wrzucam tu linki do filmów instruktażowych, te zasady odnoszą się do każdego kartonażowego wyrobu, bez względu na kształt :

sklejanie , oklejanie podstawy, wierzchu, wewnętrznych ścianek bocznych ,formowanie rogów , przygotowanie piórnika .

Ten ostatni film jest bardzo pomocny, bo choć nie przypomina mego pudła to w zasadzie pokazuje co najważniejsze.

Po zmontowaniu całości oklejamy pudełko tkaniną lub papierem, najpierw na zewnątrz, przypomnę zdjęcia z poprzedniego wpisu, to jest pokrywa, bo tylko ją udało mi się sfotografować.
Następnie okleiłam tkaniną odpowiedniej wielkości prostokąt na wnętrze - tak jak na filmie 2 , potem posmarowałam klejem, umieściłam go we właściwym miejscu i zostawiłam pod obciążeniem ( książek ) na jakiś czas.

Wierzchem pokrywy w moim wypadku był oprawiony haft, a spody obu pudeł są podklejone podobnymi , ale o minimalnie innych wymiarach, prostokątami obciągniętymi tkaniną.Drugi narożnik specjalnie sfotografowałam w miejscu łączenia tkaniny, zrobiłam to na niewielką zakładkę, po stronie, którą uznałam za tył pudła. Nie wymyśliłam lepszego sposobu, choć widziałam inaczej montowane kartonaże, ale to nie były pudła o prostych ściankach. Kiedy znajdę właściwy blog, podam namiary.

Teraz czas na wnętrze, wycinamy odpowiedniej wielkości ścianki boczne. Chciałam wykorzystać cieńszą tekturę, ale kartki z posiadanych bloków technicznych się nie nadają, są za cienkie i bardzo miękkie. Kiedyś to były bloki techniczne ! :) Źle by wyglądały krawędzie, z takiej tektury zrobiłam wklejkę wewnętrzną w pokrywce i już więcej nie popełnię tego błędu. Wydaje mi się, że powinno się używać jednego rodzaju tektury do wszystkich jednakowych elementów pudła, tzn. konstrukcja może być z grubszej i sztywniejszej, wyklejane ścianki wewnętrzne już mogą być cieńsze, ale jednakowe dla całości, na spody można użyć jeszcze czegoś innego. Niektóre opakowania z naszych zakupów też by się nadawały, stare kalendarze, tylne okładki z bloków, byle wystarczyło jednakowego materiału na takie same elementy.

Każdą ściankę boczną oklejamy tkaniną lub papierem i zawijamy brzegi na drugą stronę. Gdzieś zauważyłam, że krawędzie były oklejone paskami materiału, wtedy jeśli czegoś nie dopasujemy dokładnie, nie będzie przeświecać tektura. Dlatego w trakcie klejenia wprowadziłam innowację,jak na zdjęciach.


Ten nieprzymocowany pasek materiału pokrywałam klejem i dociskałam do spodu.
Po wklejeniu wszystkich ścianek, mierzymy dno lub, jak w moim przypadku oddzielnie dna każdej przegródki, wycinamy, oklejamy materiałem i po naniesieniu kleju na spód pudła wkładamy je i obciążamy.
Klejąc boczne ścianki też je dociskałam, stosując spinacze do bielizny, stawiałam na boku i w newralgicznych miejscach ustawiałam odważniki itp. Ideałem by było posiadanie prasy introligatorskiej.


Na koniec zdjęcie lewej strony 'kawałka podłogi' z mniejszego pudła, zauważyłyście pewnie te krzyżyki zrobione ołówkiem. Po odwrotnym zamocowaniu przegródek w dużym pudle zaczęłam oznaczać przylegające do siebie części, ważne jest nawet którą stroną trzeba wkleić dany element. Czasami nie są to idealne figury, dół czy ścianka boczna może być z jednej strony o milimetr węższa. Wycinając przymierzałam kilka razy każdą tekturkę i bywało, że kilka razy przycinałam. Trochę czasu mi to zajęło, ale ja tak mam, gdybym nie była z siebie zadowolona, już więcej bym się tego nie tknęła ;)

Myślałam, że wszystko opiszę w jednym poście, który będę uzupełniać, ale ilość informacji mnie samą zaskoczyła, o montowaniu przegródek powstanie więc kolejny. Postaram się też dać namiary na tutoriale Francuzek.

10 komentarzy:

 1. Krzysiu, dzięki, że chciało Ci się to wszystko napisać.
  Te filmiki są świetne, oczywiście, obejrzałam i przeczytałam na razie wszystko tak za jednym zamachem, ale to dopiero pierwsze czytanie. Dodaje ten post do zakładek.

  Co do bloków technicznych, rzeczywiście, są teraz cieniuteńkie.

  OdpowiedzUsuń
 2. O matko! W jednym poście tyle informacji... Muszę to przetrawić na spokojnie :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Krzysiu dzięki za czas jaki przeznaczyłaś na opisanie jak Ty to kleisz , wczoraj jak przeczytałam u Ciebie i lilki o klejeniu kartonów , poszperałam i już wczoraj trafiłam na te filmiki jak coś znajdę nowego to dam znać , dziękuje i buziaczki :-)))))))

  OdpowiedzUsuń
 4. Beata, jeśli tylko będziesz miała czas i chęć, byłabym wdzięczna,a pewnie nie tylko ja. Ten francuski jest dla mnie nie do przejścia.

  OdpowiedzUsuń
 5. Krzysia, kocham Cię!!!
  A teraz idę czytać jeszcze raz :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Obejrzałam te filmy - mimo że człowiek ni w ząb po francusku, to obrazki przemawiają :)
  Rogi robi się identycznie jak przy oprawie książek ;) Czyli wystarczy przypomnieć sobie praktyki w szkole, i już:)
  Krzysiu, kostkę introligatorską mam - prawdopodobne nawet że mam dwie :) Co prawda wyrobione chyba lekko od użytkowania, ale podobno takie najlepsze - poszukam, jak znajdę drugą to chętnie Ci ją odstąpię.

  pzdr
  yenn

  OdpowiedzUsuń
 7. Yenn, przecież kartonaż to również oprawa książek, czyli introligatorstwo, Silvia w swoim blogu ma piękne tego przykłady- zresztą, tam wszystko jest piękne http://nonsolocarta.blogspot.com/

  Jesteś fachowcem w tej dziedzinie??? jeśli tak to może udzielisz nam kilku lekcji, albo choć jakieś podpowiedzi, sztuczki... każdy fach takie posiada.

  OdpowiedzUsuń
 8. Krzysiu, fachowiec to szumnie powiedziane :)
  Ale owszem, introligatorstwo to jest to co robiłam na praktykach w technikum przez pięć lat - łączne z szyciem książek przy użyciu dratwy i krzesła drewnianego :)
  Jeśli mogę pomóc to chętnie, tylko nie wiem co by was interesowało?

  OdpowiedzUsuń
 9. Dzięki Ci dobra kobieta, jesteś naprawdę Wielka i nie myślę tu absolutnie o Twoich gabarytach;)

  OdpowiedzUsuń
 10. O ja! Dlaczego ja, świr pudełkowy, nie trafiłam tu wcześniej!? Super jest twój kartonaż. I dzięki stukrotne za ten post :)
  Pozdrawiam, Boniek.
  http://boniffacy.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...