piątek, 17 września 2010

Koralik na połączeniu 3 i 4 kółeczek


    Testowałam pewien schemat, do którego nie miałam zdjęcia i naszła mnie taka fanaberia, aby w środku połączeń kilku kółeczek wpleść koraliki. 

    Ten motyw jest powszechnie znany, takie połączenia nikomu nie przysparzają kłopotów.


    Nigdzie jednak nie mogłam znaleźć instrukcji z koralikiem w samym centrum tych trzech i czterech kółeczek.  Nie pozostawało nic innego jak samemu spróbować coś wymyślić. Przy trzech kółeczkach poszło mi bardzo sprawnie, natomiast przy czterech jesienne mgły opadły na mój mózg. Postanowiłam ponaklejać koraliki i dla pewności jeszcze je przyszyć. Aż tu nagle....
    Ostatnio budzę się sporo za wcześnie i nie chcąc budzić pozostałych domowników leżę sobie w ciemności, a co można robić tak leżąc- tylko myśleć. Więc.... aż tu nagle, tuż po takim przebudzeniu miałam wizję ;). Wstałam cichutko, zgarnęłam po drodze pudełeczko z potrzebnymi akcesoriami i przeszłam do drugiego pokoju sprawdzić w praktyce moją wizję. Wynik był na tyle zadowalający, że nie zwróciłam uwagi na uszczypliwą radę męża ( który jednak się obudził i przyczłapał sprawdzić co robię) żebym  skorzystała z porady wiadomego lekarza specjalisty ;)

    Oto co wykombinowałam, być może wyważam otwarte drzwi, może istnieje inna metoda, nic mi jednak o tym nie wiadomo.

Koralik na połączeniu trzech kółeczek.

Zrobiłam schemat i zdjęcia poszczególnych etapów.
Rys. 1. To uproszczony schemat tego co na zdjęciu powyżej po lewej stronie. 
Rys. 2. Schemat wykonania kółeczek i łuczków do ich chwili połączenia za pomocą koralika.
Rys. 3. Graficzne przedstawienie miejsca połączenia poszczególnych pikotek i koralika.

Teraz jeszcze opis do zdjęć.     Wykonujemy fragment z rys.2 - kółeczko A - 6 słupków + długa pikotka - jej długość zależy od wielkości koralika+ 6 słupków; łuczek ; kółeczko B - 5 słupków + mała pikotka, ale odrobinę większa niż przy typowym połączeni (długość tych małych pikotek też zależy od wielkości koralika) +2 słupki + mała pikotka + 5 słupków; łuczek; kółeczko C- 6 słupków - do momentu gdzie powinniśmy wszystko razem połączyć.Kółeczka łączymy dopiero na samym końcu, w trakcie supłania trzeciego.

 

   

   
    Najpierw przewlekamy dużą pikotkę z kółeczka A przez  pierwszą mniejszą pikotkę kółeczka B, teraz nawlekamy koralik na dużą pikotkę kółeczka A.

 
   Następnie ten fragment dużej pikotki, który nam jeszcze wystaje z koralika, przewlekamy przez drugą pikotkę kółeczka B i łączymy z kółeczkiem C, tak jak zazwyczaj, robimy 6 słupków i zaciągamy kółeczko.


Koralik na połączeniu czterech kółeczek.Rys.1. Schemat kwiatuszka z czterema kółeczkami.
Rys.2. Tu zaplanowałam umieścić koralik.
Rys.3. Fragment schematu do momentu połączenia wszystkich elementów kwiatuszka.


    A tak graficznie wygląda już po połączeniu i nawleczeniu koralika.


  Podobnie jak przy trzech kółeczkach najpierw wykonujemy motyw do połowy czwartego kółeczka rys.3, czyli do miejsca gdzie połączymy wszystkie kółeczka razem.


     Kółeczko A- 5 słupków, mała pikotka, 2 słupki, mała pikotka, 5 słupków - łuczek, w tym wypadku zrobiłam 15 słupków- kółeczko B-6 słupków, duża pikotka, 6słupków- łuczek- kółeczko C- 5 słupków, mała pikotka, 2 słupki, mała pikotka, 5 słupków- łuczek, kółeczko D- 6 słupków do miejsca połączenia.
   

    Przewlekamy dużą pikotkę z kółeczka B przez  pikotki kółeczek A i C, nawlekamy na długą pikotkę koralik i znowu przeciągamy dużą pikotkę przez małe pikotki kółeczek A i C. Przez malutką pętelkę pozostałą po poprzednich operacjach przewlekamy nitkę kółeczka D, łącząc je w tradycyjny sposób. Dorabiamy 6 słupków i ściągamy nitkę kółeczka. Po wysupłaniu łuczka i połączeniu z początkiem wyszedł mi całkiem zgrabny kwiatuszek z koralikowym środkiem. W rzeczywistości prawie nie widać tych niteczek dookoła koralika, zdjęcie w sporym powiększeniu, kwiatek zrobiłam  z Aidy 20, a koralik ma 3 mm średnicy.    Długość poszczególnych pikotek należy dobrać doświadczalnie, ja próbowałam na dwóch rodzajach koralików i dostosowywałam się do ich wielkości. 


    Przepraszam za jakość zdjęć, niestety aparat nadaje się już tylko do wymiany.P.S.  W przypadku innego wzoru, o innej ilości słupków w kółeczkach, trzeba je tak zmodyfikować, aby całkowita ilość słupków była taka sama. Przerobiłam kółeczko z 12 słupkami i jedną pikotką na kółeczko z 2 pikotkami, ale słupków nadal pozostało 12 , bo 5+2+5 = 12. 
Gdyby koralik był dużo większy to nie tylko pikotki trzeba wydłużyć, ale i odstęp między nimi być może powinien być większy niż 2 słupki.
To taka uwaga  dla mniej doświadczonych :))) 9 komentarzy:

 1. Krzysiu ja nie robię frywolitek ale sadze ze kursik przyda się wielu osobom które je robią bo jest jak dla mnie bardzo dobrze zrobiony !!

  OdpowiedzUsuń
 2. A to ci Krzysia kombinatorka! Wykombinowała! :))) Brawo!

  OdpowiedzUsuń
 3. Też czasami śnię o robótkach, ale rano nic nie pamiętam, dobrze, ze Tobie nic nie umknęło;))))
  Bardzo Ci dziękuję, że zechciałaś się podzielić swoim patentem, na pewno go wypróbuję. Buziaki:)))

  OdpowiedzUsuń
 4. no to wyczesałaś kursik, nawet z geriatrycznym aparatem :). No i schematy fachowe - czuję tu rękę Rafała??;>
  a mąż niech sam idzie do Tego lekarza :)

  OdpowiedzUsuń
 5. świetnie to pokazałaś - dzięki serdeczne!
  pewnie kiedyś skorzystam z Twojego patentu :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dotąd nie miałam takiej potrzeby, ale Twój kursik mnie zainspirował do wypróbowania tego elementu. Zwłaszcza, że wczoraj odebrałam paczkę, w której są m.in. większe perełki :)
  A co do snów... Kilka dni temu, kiedy rano obudziłam mojego 2,5 rocznego synka, spojrzał na mnie nieprzytomnym wzrokiem i w pierwszych słowach powiedział: "Mamusiu, ja tez chcę robić frywolitki!" :)))

  OdpowiedzUsuń
 8. Krzysiu bardzo lubię tu zaglądać bo mogę doświadczyć porad mistrzyni frywolitek a ja początkująca , dziękuję bardzoi pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Dziękuję, dziękuje dziękuję za ten kursik. Tkwiłam w zawieszeniu z tymi koralikami. na szczęście jest Krzysia.....
  POzdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...