sobota, 16 marca 2013

I co, życie straciło sens ?


   Tak mój pierworodny skomentował wiekopomną chwilę, kiedy oznajmiłam synkom, że skończyłam swoją  wymarzoną, długodystansową serwetę Remember When. Stało się to w ubiegłą sobotę, 9 marca 2013 roku tuż przed 20,00 . Kiedy zaczęłam ją haftować nie będę przypominać, niektórzy i tak pamiętają ;)
Fotki zrobiłam w zaprzyjaźnionym domu, bo chwilowo nie dysponuję odpowiednim stołem w odpowiednim oświetleniu.


   Zdjęcie tej serwety znalazłam przypadkiem w internecie dawno, dawno temu. Prawie 2 lata szukałam schematu, a kiedy podesłała mi go Sandra, sympatyczna Brazylijka, okazało się, że łatwo nie będzie. Wzór pochodzi z japońskiej książki Elegant Hardanger Feeling,  zdjęcia były niewielkie, opisy po japońsku. 


   Odszyfrowałam jedynie kolory nici i wielkość, ale i tak zaczęłam haft. Niektóre fragmenty rysowałam na papierze w kratkę, bo nie byłam w stanie policzyć nitek. 
   Kto nie miał nic wspólnego z hardangerem czy jakimkolwiek hafem liczonym, pewnie nie wie, ale ściegi muszą zajmować odpowiednią ilość nitek tkaniny, liczy się co do niteczki. To wcale nie jest trudne, jednak trzeba mieć dokładnie rozrysowany schemat. I wtedy namierzyłam gdzie można kupić oryginalną książkę. Dzięki pomocy Beaty udało mi się ją zamówić z Japonii poprzez pewną księgarnię w Paryżu. Na niewiele mi się to zdało, bo oryginalne schematy niczym się nie różniły od skanów, na szczęście  z pomocą przyszła Yenulka i jej koledzy z pracy. Coś tam podrasowali i najtrudniejszy fragment okazał się czytelny :) 
   Haftowałam w dość dziwnej kolejności, niewyraźny środek zostawiłam na koniec, kończyłam go już po wycięciu brzegów. Wykonałam wszystkie ściegi, nie opuściłam ani jednego. Mogło się natomiast zdarzyć, że źle odszyfrowałam schemat i ścieg jest odrobinę inny niż w oryginale.


   Serweta ma ok 125 x 125 cm, Haftowałam na Unifilu 25 ct  DMC ecru, zużyłam ok 18 motków nici Cotton Perle DMC w obu grubościach #5 i #8 oraz ok. 15 motków muliny DMC. Kolory nici to : nici perłowe  712, 644, 642,  mulina 712, 644, 642,640, 356, 758.  Dlaczego piszę serweta, a nie obrus, bo po przeczytaniu postu Bietas, osobiście sprawdziłam w  Wikipedii - serweta , obrus.  Moja Remember When to zdecydowanie serweta :)

    

   Obiecałam Yenulce i Madziuli, że będę robić notatki i zdjęcia z postępów pracy, słowa dotrzymałam. Mam zamiar przygotować trochę dokładniejszych informacji o poszczególnych ściegach i umieścić je na  Hardangerowych fascynacjach, ale najpierw dokończę przenoszenie tam kursu wykonania samplera Hardanger Bands.

                     Po raz pierwszy robiłam koronkowy brzeg.
   Haftowałam go jednocześnie 2 nitkami, tak jak jest to na opisie w książce. Jeśli ktoś potrzebuje dodatkowych objaśnień chętnie pomogę. 
    
   Bałam się tego brzegu, a okazał się nie taki straszny, wycina się go dużo łatwiej i szybciej niż wykończony ściegiem dzierganym. W planach mam firankę hardangerową do kuchennego okna, dawno temu samodzielnie wymyśloną i narysowaną. Wykańczając serwetę postanowiłam zmienić w niej brzeg na koronkowy.


Moje życie nabrało nowego sensu :))) 
Dopisano 18 marca 2013 .
 
   Skoro niektórzy mają zdumiewająco dobrą pamięć ;) to ujawnię początek - było to 13 kwietnia w piątek 2007 roku. 6 lat, ale tak naprawdę można to było zrobić w rok, ja rozkoszowałam się tym haftem i nudziłam, a wtedy robiłam wiele innych rzeczy.55 komentarzy:

 1. Wow!!! zatkało mnie...orzesz ty ale dzieło, brak mi słów żeby opisać zachwyt i cierpliwość i umiejętności itd...rozkładając go na stole chyba bym oszalała ze zdenerwowania, że ktoś go poplami!!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Dla mnie to czarna magia, ale wygląda rewelacyjnie, podziwiam wytrwałość i upór w dążeniu do celu, to rzadkie cechy :)))

  OdpowiedzUsuń
 3. Łał!!! Czy to jest to cudo, co w widziałam w Białymstoku na spotkaniu?
  Coś wspaniałego i imponującego!
  Niech ktoś mi odda oczy! Chcę znowu hardangerować!!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Krzysia, gratuluję i podziwiam Twój upór, dociekliwość i wspaniałą pracę. Taka serweta to prawdziwe dzieło sztuki, zostanie w Twojej rodzinie jako pamiątka na długie lata. Serdecznie Cię pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Krzysiu - jesteś mistrzynią!
  Podziwiam Twój upór w rozszyfrowywaniu wzoru, wydaje się być bardzo trudny.
  Serweta jest po prostu przepiękna!

  OdpowiedzUsuń
 6. Czapki z głów :))) jestem pod ogromnym wrażeniem. Ogrom pracy, determinacji w odszyfrowaniu wzoru i taki piękny efekt.
  Mi nie starczyłoby ani cierpliwości i chyba życia aby takie cudo wykonać.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jestem pod wrażeniem. Przepiękna praca. Tylko, że przez Ciebie znowu zaczynam chorować na hardangerowanie. Materiały mam ale jakoś nie mogę zacząć. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Krzysiu !!!
  Pamiętam drogę przez mękę - poszukiwania wzoru początki i ciąg dalszy.
  Widziałam, dotykałam i mam nadzieję, że niedługo zobaczę gotowy obrus.
  Powiedz synowi, że podobnych wzorów mnóstwo, innych ciekawych działów rękodzieła również - na pewno znajdziemy coś godnego takiej Mistrzyni !!!
  Ściskam bardzo mocno Krzysiu, po naszemu, do uduszenia.

  OdpowiedzUsuń
 9. piękna serweta :))
  wykonana bardzo starannie, wszystko takie równiutkie:)
  podziwiam

  OdpowiedzUsuń
 10. Czapki z głów, bo z kapci to już dawno wyskoczyłam, więc ino tak mogę oddać szacunek i podziw dla uporu i zapału - jesteś Krzysiu wielka :-) A serweta przepiękna.

  OdpowiedzUsuń
 11. Dziewczyny!! zdjęcia oddają piękno serwety jedynie w 50% zapraszamy na nasze białostockie spotkania do pomacania na żywo tego cuda!!! Bo ja bym nawet serwetą tego nie nazwała tylko cudownym wytworem rąk Krzysi.
  No i cóż teraz już mogę zaczyna i ja bo, nie będę się zamęczała niemożnością odczytania wzoru, będę mogła wsiąść na mojego białego rumaka pomknąć z wiatrem we włosach do Krzysi i obejrzeć i organoleptycznie zobaczyć o co kaman. No i niezastąpiona sama Krzysia już będzie mogła podpowiedzieć - juhuuuuuuuuu Tylko pojawia się teraz jeden problem po co mi taka serweta - Krysia przynajmniej synowej oddać może a ja ani stołu ani synowej ... mhhh muszę pomedytować nad tym :)
  Krysiu jesteś mega zdolniachą :)

  OdpowiedzUsuń
 12. No to jestem załamana :-) Jak zobaczyłam tę prześliczną serwetę to już wiem,że ideał jest poza zasięgiem
  Gratuluję cierpliwości i cudownego efektu końcowego :-)

  OdpowiedzUsuń
 13. Dwa lata pracy:)niesamowite:))serweta cudna:)ja nie mam nawet zielonego pojęcia jak się robi hartanger:)))mistrzostwo świata:)pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 14. Krzysia ja już sobie wyobrażam jakie to cudeńko jest!!! Uwielbiam Twój hardanger- chętnie obejrzałabym ją na żywo.

  Ja mam w planach zazdrostkę na okno zrobić, już nawet poczyniłam jakiś czas temu pewne rozmowy z Maritą, żeby mi pomogła to rozgryźć i zrobić coś naprawdę pięknego ale na tyle prostego abym sobie poradziła.

  OdpowiedzUsuń
 15. Krzysiu gratuluję ukończenia tego wiekopomnego dzieła! Ta serweta jest największym mistrzostwem świata jaki widziałam na własne oczy - wg mnie serwetę Krzysi można postawić w jednym rzędzie tylko z jedną pracą: serwetą koniakowską robioną z nici chirurgicznych.
  Brawo, brawo, brawo!

  OdpowiedzUsuń
 16. Serweta, obrus, jak zwał tak zwał, nazwa nie zmienia faktu, że jest się czym zachwycac. Niesamowite wrażenie robi, a do tego ile pracy włożonej. Podziwiam i serwetę i Twój zapał.
  A komentarz dziecięcia...oddaje chyba dokładnie te dwa lata, kiedy powstawała :O)

  OdpowiedzUsuń
 17. Krzysiu Wielka Mistrzyni!!! padam i podziwiam,pamiętam początki,które wydawały mi się niezwykłe ale nie miałam świadomości ,że jesteś kosmitką i całą galaktykę wyszyłjesz:) coś absolutnie doskonałego,pięknego i wielkiego:)
  pozdrawiam aga

  OdpowiedzUsuń
 18. to jest fantastyczne -Twój charakterek ;)) jak na dłoni -uparciuch z Ciebie i bardzo jesteś konsekwentna ,ja bym poległa już przy szukaniu wzoru ! Hardanger w wersji max ! ot -serweta ;) ale Cię podziwiam :-)

  OdpowiedzUsuń
 19. O kurcze, zatkało mnie, ależ piękna !!!

  OdpowiedzUsuń
 20. Krzysiu serweta wygląda rewelacyjnie. Ja miałam to ogromne szczęście by móc podziwiać Twoją pracę w trakcie jej powstawania. W realu jest jeszcze piękniejsza niż na zdjęciach. Podziwiam, podziwiam i cieszę nią swoje oczy.

  OdpowiedzUsuń
 21. Krzysiu jesteś mistrzynią, a haft hardanger to moje niespełnione marzenie...

  OdpowiedzUsuń
 22. Widziałam niejeden raz na spotkaniach kolejne etapy i za każdym razem wpadałam w zachwyt. Serweta jest magiczna, na bogato i przewyższa wszystkie rzeczy handargerowe, jakie kiedykolwiek widziałam, również na zdjęciach. Krzysiu, gratuluję!

  OdpowiedzUsuń
 23. Pamiętam doskonale, kiedy pierwszy raz zobaczyłam pierwsze ściegi na serwecie Krzysi!
  Dziewczyny to nie było 2 lata temu, jak to w komentarzach się pojawia.
  Krzysia napisała,że samo szukanie schematów i książki zabrało jej 2 lata.
  Mam nadzieję nie zdradzić tajemnicy, ale owe pierwsze ściegi na tkaninie Krzysia nieśmiało pokazała na warszawskim spotkaniu "Kołderek za jeden uśmiech" w roku... 2007. Wtedy mowę i oddech odebrało wszystkim.
  Nie mogę wprost uwierzyć ,że takie bosko uzdolnione ręce są na świecie!
  To jest BENEDYKTYŃSKA praca.
  Dał Ci Krzysiu Pan BÓG niezwykły dar!!!

  OdpowiedzUsuń
 24. Ja myślę, że na dworze królowej Elżbiety furorę by ta serweta zrobiła.........Ale tak na poważnie to rzeczywiście najwyższe mistrzostwo i niech nikt nie śmie mówić, że to tylko odtwórcze rękodzieło, bo wzór gotowy. To artyzm w czystej postaci, ile czasu i pasji było poświęcone temu projektowi wie tylko twórca. Chylę głowę w niemym zachwycie i zastanawiam się jakie kolejne cudo stworzysz :D

  OdpowiedzUsuń
 25. Krzysiu - to nie serweta! Nie obrus! To bajka!

  OdpowiedzUsuń
 26. Krzysiu, jam zawsze mówiła że Ty jesteś mistrz!!!
  Cudo cudo i jeszcze raz cudo:)
  I bardzo się cieszę że miałam okazję zobaczyć na własne oczy, bo zdjęcia, jak pisała Magda, oddają może połowę piękna tej pracy:)

  Mam nadzieję że napiszesz o co trudniejszych elementach, i o koronkowym brzegu też :) Bo gdzieś tam daleko nadal mam ją w planach :D

  Już się nie mogę doczekać jakie następne dzieło zagości na Twoim warsztacie pracy :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Łomatko,ale to piękne. To jest tak piękne, że mowę odbiera z wrażenia.Emocje , jak przy oglądaniu mistrzów pędzla .Bo to jest obcowanie ze Sztuką . Sztuką przez duże S!

  OdpowiedzUsuń
 28. Podziwiam i jeszcze raz podziwiam, i serwetę i Twoją cierpliwość! Przepiękna.

  OdpowiedzUsuń
 29. Obłędnie piękna serweta! Taka wypieszczona:)

  OdpowiedzUsuń
 30. Patrzę i patrzę i nie mogę przestać.Warta jest tych wszystkich powyższych "achów" i "ochów".I ta koronka dookoła....
  Jest to haft, do którego przymierzam sie od ponad 20 lat.Tylko przymierzam:):):)Nawet sobie kiedys ksiązkę zakupiłam.
  Będę tu wracać.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 31. Piękna, cudowna, wspaniała. Podziwiam pracowitość i wytrwałość.
  To teraz jakieś nowe wyzwanie? Chociaż z opisu wykonania wynika, że chyba już większych wyzwań nie ma. W tej metodzie jesteś absolutną mistrzynią.
  Moja jedyna praca tą metodą utknęła kiedy nieostrożnie przecięłam nitkę :-(

  OdpowiedzUsuń
 32. Podziwiam za pokonanie tych wszystkich "schodów" na początku. Serweta rewelacyjna. Gratuluję talentu i cierpliwości. Ja bym wykorzystywała ją wyłącznie jako serwetę. Serdecznie pozdrawiam. Jola

  OdpowiedzUsuń
 33. Krzysiu podziwiam!!!!!!!!!!!!!!!!!szczęka mi opadła, a oczy wychodzą z orbit. Istne cudo wykonałaś. Brak mi słów aby określić mój zachwyt. Całe perypetie aby zdobyć i rozszyfrować wzór przypomniał mi mój haft Pana Pawia, też duży, nieczytelny w niektórych miejscach , sama dobierałam kolory w tych miejscach, ale wyszyłam. Mogę sobie tylko wyobrazić jak jesteś z siebie dumna, bo wysiłek wart gry. Pozdrawiam cieplutko

  OdpowiedzUsuń
 34. Witaj:) Miło mi, że tak skacząc z bloga na blog trafiłam na Ciebie. Wspaniały blog, cudowne prace, skomplikowane techniki. Twoja serweta jest przecudowna i warta tych lat...:) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 35. Mistrzostwo świata a nawet... wszechświata:)
  Pozdrawiam i podziwiam

  OdpowiedzUsuń
 36. Krzysiu !!!
  Niestety ostateczny koniec Multiply i naszych albumów :(:(:(:( musisz w innym miejscu pokazać początki.

  OdpowiedzUsuń
 37. Krzysiu, mistrzostwo świata ;-) Jest piękny, piękny, pękny...

  OdpowiedzUsuń
 38. Cudo, no prawdziwe cudo!!! Za każdym razem gdy widziałam jeszcze nieskończoną serwetę brakowało mi słów. Już nie mogę się doczekać żeby zobaczyć ją na żywo:)

  OdpowiedzUsuń
 39. mistrzostwo świata:)
  jestem pełna podziwu za zapał i wytrwałość!!!
  przecudny:)

  OdpowiedzUsuń
 40. Krzysiu, PIĘKNA!!!!!!
  Na spotkaniu w I LO mogłam ją podziwiać jeszcze nie skończoną, ale i wtedy nie można było oderwać od niej wzroku. Choruję na nią. Mam schemat, ale również nie bardzo czytelny.
  Pozdrawiam Beata /dubo/.

  OdpowiedzUsuń
 41. Witam się z tobą pierwszy raz.
  Nigdy tu nie byłam ale zerknęłam na zdjęcie i mnie zamurowało!! To jeszcze ktoś takie cuda rękami potrafi zrobić?
  Moja Mamusia umiała i robiła w czasach swojej młodości takie cudeńka. Ocalone resztki, już sprane ale nadal przepiękne, leżą wśród skarbów rodzinnych.
  Podziwiam precyzję z jaką to zrobiłaś! Gratuluję. Słowo "zachwyt" to za mało by oddać to co czuję patrząc na dzieło twoich rąk!

  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 42. A ja nie mogę się zmobilizować, żeby skończyć małą serwetkę 40 na 70 cm! Zdobyłam się na razie na brzeg :))) Wielki podziw za wykonanie tak gigantycznej pracy, w dodatku z niejasnym schematem!!!
  A dla Syna fraza: Życie traci sens dopiero wtedy, gdy nie ma nowego celu do którego się dąży. O co Ciebie nie posądzam :)))

  OdpowiedzUsuń
 43. Krzysiu nie no SKOŃCZYŁAŚ SKOŃCZYŁAŚ JUUUUUUUPI jest WSPANIAŁY a raczej jak piszesz Wspaniała serweta nie mogę się napatrzeć normalnie idę oglądać dalej a tobie przesyłam jak najserdeczniejsze buziaki i ściskam oj tak Zycie dla Ciebie jak widzę nabrało Nowy sens :-))))))))))))))))

  OdpowiedzUsuń
 44. Gratuluję, dokonałaś niesamowitej rzeczy. Jestem pod ogromnym wrażeniem. Serweta jest przecudna i niesamowita. Podziwiam Cię za wytrwałość. Uwielbiam ten haft, fascynuje mnie on od paru ładnych lat. Jednak nie mam jeszcze na swoim koncie takiego dokonania jak Ty. Gratuluję jeszcze raz i życzę samych radości.
  Pozdrawiam Beata

  OdpowiedzUsuń
 45. Krzysiu !!!'
  Jakoś nie zdążyłam przed Świętami, to chociaż teraz mocno Cię uciskam !!!
  Mam okazję obrus sobie zobaczyć :):)

  OdpowiedzUsuń
 46. Pierwszy raz Cię odwiedzam, ale na pewno nie ostatni. Brak mi słów arcydzieło zazdroszczę tym którzy widzieli ją na żywo.
  Ja próbowałam i wyszło,ale mini boje się że na większą brakło by mi cierpliwości.
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie Sabina

  OdpowiedzUsuń
 47. O kurczę!
  zbladłam , widząc ogrom twojej pracy , podziwiam cię , pewnie skończę tak jak ty , bo wciąż chce mi się coś nowego szyć. Brawo! Jeszcze raz Brawo!

  OdpowiedzUsuń
 48. Mowę mi odbrało jak zobaczyłam to cudo.
  Podziwiam Twój upór i zdolności i dokładność.
  Cudo zrobiłaś. CUDO.
  Pozdrawiam i zapraszam. Ola.

  OdpowiedzUsuń
 49. Felicidades por esta gran obra de arte, me he quedado asombrada y la verdad es que me gustaria hacer algo parecido, quizas tan solo haria lo de la parte de arriba y algun detalle abajo, ya que no me encuentro capacitada para hacerlo tal cual. Buscare la revista o algun grafico parecido, quizas lo haga para mi hija, seria una buena eleccion para guardar un detalle mio para siempre, un besito y enhorabuena por conseguir terminarlo
  Gema

  OdpowiedzUsuń
 50. Krzysia, powalasz na kolana. Dla mnie jesteś niedoścignioną mistrzynią. Cudna, przepiękna, wyjątkowa, niesamowita, .....brakuje słów, żeby opisać Twoją serwetę.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 51. Autorka tego dzieła to kandydatka do Nobla. Chylę czoła.

  OdpowiedzUsuń
 52. Jestem pod ogromnym wrażeniem!!!

  OdpowiedzUsuń
 53. Krzysiu!!! Serweta przepiękna!!! Dla mnie to czarna magia ale żałuję że nie mam pod ręką jakiejś babci która by mi troszkę tą czarną magię przybliżyła.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...