środa, 26 stycznia 2011

Powrót do tego co już było- SAL 2010


    Obiecałam Tereni, że opiszę trochę dokładniej jak zrobiłam swoją wersję Christmas Tree Lane- L143  Emie Bishop. Z choinką uporałam się na czas, o czym informowałam we właściwym miejscu i jeszcze przed świętami trafiła do nowej właścicielki. Tutaj jednak nie pokazałam końcowego efektu, dlatego nadrabiam zaległości.


    Na schemacie nie ma zaznaczonych linii cięcia, biegłym w hardangerze nie powinno to sprawić kłopotu, ale niektórzy wolą mieć wszystko czarno na białym, dlatego miejsca przecięcia nici zaznaczyłam na czerwono ;) 

    Tu jest tylko fragment haftu z ażurami, widać jednak, że wycinamy wszystkie nitki, które są zabezpieczone bloczkami.


    Wycinamy po 4 nitki. Przerwy między cięciami to też 4 nitki, dotyczy to tylko tych dłuższych odcinków z prawej i lewej strony haftu.


    Po wycięciu i wysnuciu nici zaczynamy cerowanie mostków. Na zdjęciach oryginału występują jeszcze gołębie oczka, 1/4 kółeczka dzierganego i pojedyncze pikotki.

    Gołębie oczka są umiejscowione schodkowo, w jednym rzędzie, w górnej części ażuru, a pod nimi ćwiartki kółek dzierganych.

    Jak wykonać poszczególne ściegi pisałam na blogu hardangerowym:

W tym wzorze nie robimy pełnego kółka dzierganego a jedynie 1/4 kółka.

 

   


    W tym miejscu zaczynamy przeplatanie nici, aby uzyskać gołębie oczko( zdjęcie z lewej),  kończymy mostek cerowany, wykonujemy połowę kolejnego i cofając się do tyłu przeplatamy 3 nitki, które obdziergamy ( zdjęcie z prawej). Tak jak robi się pętelki do guzików lub wieszaki w ubraniach.

 
      Ilość ściegów dzierganych zależy od grubości tkaniny, nici i naszych gustów. Po ostatnim ściegu dzierganym przechodzimy do środka mostka i kończymy jego cerowanie.

Ćwiartki kółek dzierganych też są ułożone schodkowo.


    Mam nadzieję, że w połączeniu z bardzo dobrymi zdjęciami oryginalnego schematu, moje podpowiedzi pomogą  uporać się z tym pięknym i dość łatwym wzorem. 

    Widziałam wersję Marty, na czarnej Luganie, wygląda niesamowicie !!! Zakochałam się w niej, szkoda, że pewnie nie dałabym już rady na czarnym :( 
Marta! pokaż to wreszcie wszystkim!Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...